Latarki - ćwiczenia ze światełek

[ pława kardynalna ]

W ciemną noc waląc na pełnych żaglach w brzeg, oficer wachtowy gmerając się w nawigacyjnej usłyszał z pokładu radosny okrzyk współwachtowej koleżanki.
- Swiatło!
- Jakie światło?
- Latarnię morską widać, błyska się.
- ???? - według jego światłych obliczeń żadnych tam latarni być nie powinno, zatem zgłębiał sprawę:
- Jaki ma okres?!
- Co okres??? - dobiegło z pokładu.
- Jaki masz okres? - teraz już głos oficerski przejawiał pewne zniecierpliwienie.
- NORMALNIE, CO DWADZIESCIA OSIEM - odpowiedziało dziewczę...

© Jarek Czyszek, źródło: pl.rec.zeglarstwo

Manual :-)

Klikamy tutaj. Po chwili coś tam zacznie mrugać. Selektorami trzeba "zbudować" właściwą chrakterystykę - pierwszym ustawia się typ światła, drugim grupy, a trzecim okres. Kolory są na razie pominięte. Jak się wybierze poprawnie, wyświetli się obrazek z latarnią albo pławą. Po najechaniu na niego myszką można przeczytać, co to takiego. W obecnej wersji jest 35 świateł, w tym dokładnie oddane wszystkie polskie latarnie.

Uwaga! Selektory nie mają uzależnień. Tzn. możliwe jest wybranie absurdalnej charakterystyki, np światło stałe z okresem... Program nie zwraca na to uwagi, po prostu zaliczy taką odp. jako błędną.

Tip - dla początkujących:
Często trzeba pozostawić pusty środkowy lub oba prawe selektory.

Uwagi do wersji 2: Animacja zrealizowana jest programowo w czasie rzeczywistym, nie jak poprzednio za pomocą gifów, które okazały się dokładne mało. Wyszło to po wbudowaniu stopera... Tiaa, sam tu coś pisałem o używaniu stopera :-) Przepraszam wszystkich, którzy uzyskiwali złe wyniki z tego powodu. Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej.

"Latarki" sprawdzono w IE 6.0, Operze 7.23 i paru "geckowatych". Jeśli nie działają w Twojej przeglądarce (i nie jest to LYNX :-))), proszę złożyć reklamację @.

Miłej zabawy!